Halloj!
MĂ„ste bara bjuda pĂ„ ett recept. Denna kaka fick högsta betyg, inte allra minst av denna stjĂ€rna. â„

Underbara Lovis ÀÀÀÀÀlskade min chokladkaka med chokladmousse uppepĂ„. Syns inte det? Hahaha, sĂ„ himla himla sööööt. â„
HĂ€r Ă€r min goding som ocksĂ„ gillade kakan, men han gillar nog Pokemokort mer. đ
Den hĂ€r hĂ€rligheten blev verkligen supersmaskig. T.o.m min vĂ€n Kattis som brukar tycka att alla godsaker Ă€r för söta och sliskiga tyckte denna var supergod. Det Ă€r högsta betyg för mig. Det Ă€r en chokladig historia sĂ„ gillar man choklad MĂ STE man bara testa att baka denna. đ
RECEPT:
Kladdkaka:
3 Àgg
3 1/2 dl strösocker
1 tsk vaniljsocker
4 msk kakao
2 dl vetemjöl
150 gram smÀlt smör
Chokladmousse:
100 gram mörk choklad
1 msk kakao
1,5 dl turkisk yoghurt
2 dl vispgrÀdde
1Â dl florsocker
Gör sÄhÀr:
1) Börja med kladdkakan. SÀtt ugnen pÄ 175 grader. LÀgg i bakplÄtspapper i botten av en springform med avtagbara kanter pÄ ca 24 cm.
2) SmÀlt smöret och lÄt svalna nÄgot.
3) Rör ihop Ă€gg och socker, du fĂ„r inte vispa utan bara rör ihop det dĂ„ det inte fĂ„r komma in sĂ„ mycket luft i kakan, vi vill ju ha den kladdig â inte luftig.
4) Blanda de torra ingredienserna och rör ner i smeten, rör till sist i det smÀlta smöret. HÀll i smeten i springformen . StÀll in i ugnen i cirka 20-30 minuter, den ska fortfarande vara kladdig invÀndigt. Jag hade min inne i 26 min. Jag bakar ALDRIG i varmluft utan vanlig ugnsvÀrme.
Chokladmousse:
SmÀlt chokladen över ett vattenbad. Vispa grÀdden kraftigt sÄ den Àr fast. Blanda i turkisk yoghurt, kakao, florsocker och den smÀlta chokladen. Vispa igen till en fast konsistens.
Bred över moussen pĂ„ den helt avsvalnade kladdkakan som fortfarande stĂ„r i springformen. LĂ„t gĂ€rna stĂ„ svalt i en timma i kylen. SlĂ€pp springformen försiktigt genom att lossa den med en kniv runt kanterna. SkĂ€r kakan med en varm kniv sĂ„ fĂ„r du hĂ€rliga bitar. Ăt & njut!
Följ mig gĂ€rna pĂ„ min FB-sida för mer inspo, vĂ€rdefulla tips och recept HĂR
Följ gĂ€rna min Instagram nedan. đ

Hej. Kan man anvÀnda mjölkchoklad i kladdkakan i stÀllet för kakaopulver? Och om sÄ hur mycket choklad?
Mvh Jan Wasara
Absolut, jag tÀnker mig runt 75-100 g choklad i sÄ fall.