ANNONS
Integritet på Tailsweep

Blåbärskaka i långpanna med havrecrumble

/

Måste tipsa dig om en magisk kaka att baka i långpanna! Denna räcker till många, är god så tungan krullar sig, saftig och den går att frysa om ni inte orkar sätta i er hela kakan på en gång. Ät den med len vaniljsås så får man smaka på en liten del av himlen.

Uppepå kakan har vi en havrecrumble som ger kakan det där härliga krispet. Åh, jag lovar att du kommer gilla!


Blåbärskaka i långpanna med havrecrumble

6 dl vetemjöl

1 ½ dl socker

4 tsk bakpulver

1 tsk malen kardemumma

200 g rumsvarmt smör

2 ägg

1 ½ dl mjölk

Havrecrumble

3 dl havregryn

1 dl rörsocker, funkar med vanligt strösocker också

100 g smör

3 dl blåbär

Gör såhär:

1) Sätt ugnen på 200 grader. Lägg bakplåtspapper i botten på en lite mindre långpanna.

2) Blanda alla torra ingredienser till kakan. Tillsätt smöret och hacka samman till en smulig massa. Jag gjorde min i köksassistenten, snabbt och smidigt. Ha i äggen och mjölken och tillsätt i smuldegen. Arbeta snabbt samman till en slät deg. Bre ut smeten jämnt i formen.

3) Havrecrumble: Blanda samman havregryn, rörsocker och smör till en smulig massa. Strö smulorna över kakan. Strö över blåbären.

4) Grädda kakan i nedre delen av ugnen i 40–45 minuter. Skär upp den i rutor vid servering. Servera med vaniljsås.

Följa mig gärna på min FB-sida HÄR

Följ mig gärna på Instagram HÄR

Följ mig gärna på Bloglovin HÄR (Så du inte missar några inlägg)

6
© Expressen Lifestyle AB, 105 15 Stockholm Bud: Gjörwellsgatan 30, StockholmTelefon: 08-736 53 00