
Dagen före
Det är dagen före julafton. Den där märkliga stunden när det mesta redan är bestämt, dock ska jag ut en liten sväng idag och flänga. Men sen….
….ska de sista klapparna slås in. Jag ska förbereda för uppesittarkväll, en ny stor bukett med amaryllis ska stå på bordet, det ska få dofta gott om glöggen. Prickpennorna för kvällens Bingolotto är vässade. 🤩🤣
Det är då det brukar komma. Ett lugn blandat med förväntan. Och ibland en trötthet som sitter djupare än kroppen.


🤍 Om julen inte känns som förr
Jag vet inte, men i år kändes julen lite annorlunda för mig. Det har varit ett tufft år på många sätt….och så det blygråa vädret, vet inte om det är en kombo. Men jag har också känt mig rätt lugn med att det får kännas såhär också. Inte pressat fram någon julkänsla utan bara låtit det få ta plats precis så som det känns. Så befriande ska jag säga!
För många är julen laddad. För andra är den bara stilla. Och för vissa är den lite tom. Allt ryms. Julen kräver inte en särskild känsla.
Den kräver bara att du får vara med, på ditt sätt.


Den traditionella ”sista dagen klappjakten”
Varken jag eller Tony är särskilt bra på varken framförhållning eller planering, vi skjuter ofta från höften och gör saker i sista sekunden. Så pass att den ”sista dagen klappjakten” gått och blivit en tradition. Och idag så har jag lärt mig att tycka om den. Vi stressar inte, mer konstaterar att spar man allt till sista dagarna så får man skylla sig själv och gilla läget att det är smockfullt med folk överallt.


Vi fladdrar runt, bockar av önskelistorna, och så försöker vi njuta av en god fika…eller som igår så köpte vi en Almondy Daimtårta och tog tuggor av den i bilen mellan klappjaktsställena. Haha…. Det funkade det också. Trötta, sega i benen och viljan att bara få komma hem var större än att stanna och ta en fika. 🤣
Fortfarande något att göra i köket?
Kanske känner du fortfarande att det finns lite du skulle vilja trolla fram i köket? Kika då in nedan.

Klicka här ovan så kommer du till alla mina julrecept. Kanske hittar du något där som du vill ta med dig in i julfirandet.
📺 Missa inte!

Mitt stora inlägg med alla hålltider, allt gott man kan göra till och all underhållning på kvällens uppesittarkväll. Du hittar inlägget 👉HÄR.
🌙 En liten tanke att ta med sig in i natten
Kvällen före behöver inte kännas på något särskilt sätt. Den får vara trött. Den får vara stilla. Den får vara tom eller full. Det finns inget du måste känna just nu.
Inget du måste leva upp till. Julen kräver inte din energi. Den tar emot dig som du är.
🎅🏼 God Jul
Om du inte skulle kika in imorgon så vill jag redan nu önska dig en riktigt riktigt god jul! Tack för du hängt med mig i den här julkalender nu i hela 23 dagar.
Följ mig i sociala kanaler ✨
Mer julmys, recept, bakning och vardagsliv hittar du här:
