Men godmorgon!
Ojoj, gissa nĂ€r jag somnade i soffan igĂ„r? 16.30! Sen sov jag⊠lite uppvak och sĂ„, men till 5 i morse. Voine voine! SĂ„ nog fasen har jag sovit. MĂ„ste nog bli mer noga med mina jĂ€rntabletter tror jag. Jaha, idag har dĂ„ kylan slĂ€ppt taget lite, âbaraâ 8 grader kallt nu pĂ„ morgonen. Kan sĂ€ga att igĂ„r, nĂ€r jag skulle starta en bil som stĂ„tt hela jul och nyĂ„rshelgerna, sĂ„ var den minst sagt lite seg. Men min gamla Bettan kan man lita pĂ„. Hon hosta igĂ„ng sig sjĂ€lv till slut, dock tog det en stund innan vĂ€rmen Ă„tervĂ€nde i henne.
Jag var och fikade hos en kompis igÄr och planerade att gÄ dit med Milo. Gick utanför dörren och förfrös fejset pÄ en sekund. Det blev bilen kan jag sÀga. TÀnkte tipsa dig om vad man ska tÀnka pÄ nu nÀr det blir ömsom riktigt kraftig kyla och ömsom svalare i ett senare inlÀgg idag!
Vi har haft en hel del fÄglar i vÄra trÀd nu i vinter. Dom har brÄkat om de fÄ frusna Àpplena som funnits kvar. Jag Äkte och köpte fÄgelmat Ät dom. HÀngde snören i de gröna bollarna och hÀngde upp i trÀden. Det tog exakt tvÄ sekunder frÄn jag klev innanför dörren efterÄt sÄ satt det en pippifÄgel pÄ dom. Om du kollar noga pÄ de tvÄ nedersta bilderna ser du fÄglar som sitter i trÀden. Hittar du dom?
Nu ska jag jobba vidare hĂ€r. Jag har lite egentid nu nĂ€r alla fortfarande sover, Tony har Ă„kt till jobbet redan. Men du, vi hörs lite senare igen! Idag Ă€r det FINFREDAG! â„
Kram Nina
Ănskar dig en hĂ€rlig FINFREDAG! đ <3
Tack detsamma! â„
Ănskar dej en fin fin finfredag!:)
Tack detsamma fina du! â„
Jag har problem att kommentera numera , kram och ha en fin fredag( om detta kommer fram) !
Nej, vad trist! đ Har hintat om det sĂ„ fort nĂ„gon nĂ€mnt att det varit sĂ„. Dock sĂ„ sĂ€ger huvudkontoret att det inte ska vara nĂ„gra problem att göra detâŠ. Hmm, skumt Ă€r det i alla fall! Nu kom det in en kommentar i alla fall!
KRAM
Ja det Àr sÄ mysigt att kunna titta pÄ fÄglarna som Àter av maten. TyvÀrr finns det en baksida och det Àr att fÄgelmat snabbt drar till sig rÄttor o möss. Se upp sÄ du inte fÄr in dom i huset! Dom tar sig in i dom minsta springorna.
Tack för en hÀrlig blogg!
Ha en bra dag! Kram!
Har vĂ€rldens bĂ€sta rĂ„ttvakt i form av vĂ„r tjockkatt! đ Han Ă€r som en vakthund nĂ€r det kommer till rĂ„ttor. đ
Kram â„