Godmorgon godmorgon!
KÀnner mig lite som en nyponros, jag dÄngla till med 11 timmars sömn inatt. Haha⊠fullmÄne och allt. Men jag sover alltid sÀmst natten innan och jag antar att fjÀlluften hÀr uppe gjort mig gott. Det och sen bastu pÄ eftermiddagen och en trerÀtters middag pÄ kvÀllen.
TÀnkte lÄta er hÀnga med pÄ vÄr dag.
Började med mysig frukost. Köpte en ny mĂŒsli frĂ„n Paulun och galet nog sĂ„ gillade hela familjen. Den var supergod tyckte alla. Tips tips!
Det var verkligen en magisk dag pÄ alla sÀtt. Solen sken frÄn en klarblÄ himmel. Som ni ser sÄ Àr den enda snön som finns i backen den som de testat att spruta ut med snökanonerna.
Efter frukosten och efter att vi klĂ€tt pĂ„ oss hĂ€mtade vi ut MTB cyklarna som vi hyrt innan. Himla bra cyklar alltsĂ„, sĂ„ lĂ€tta att cykla pĂ„ och rullade superbra. Vi hyrde pĂ„ Kaisers Skidbod pĂ„ SĂ€lfjĂ€llstorget. Dock sĂ„ tycker nog inte min rumpa riktigt samma sak idag. Aaaaaaj, sĂ„ öm sĂ„ öm. HahaâŠ
Efter nÄgon timmas cykling i terrÀng, i uppförsbackar, i nedförsbackar, i gegga, i vatten, i högt grÀs och ja⊠you name it sÄ satte vi oss pÄ Gustavstorget för att Àta matsÀck. Vi tog med oss det och Ät det som lunch dÀr.
Milo cyklade i kidsparken och vi satt i solen. Tony hade t.o.m tagit med sittunderlag till oss, snacka om vuxenpoĂ€ng. đ Skitmysigt att sitta dĂ€r och mysa en stund. Hade smörgĂ„s i hela munnen nĂ€r Tony fotade migâŠ. đ
Kul var det och jobbigt. Jobbigt för handlederna, nacken och rumpan. PÄ min kÀrringhoj sÄ sitter man ju mer upprÀtt. PÄ en sÄn hÀr sitter man ju framÄtlutad, Ä sÄ spÀnner man sig ju massor nÀr man liksom Äker i skogen och i all terrÀng. SÄÄÄ kul dock. Kan verkligen rekommendera er att MTB-cykla med familjen.
VĂ€l hemma sen sĂ„ blev det till att strutta runt i understĂ€llet en stund. Vi satte pĂ„ bastun och sen blev det en vĂ€lbehövlig varm bastu för de ömma handlederna, ömma nacken och sist men inte minst ömma sittben. HahaâŠ.
Vi hÀllde upp ett varsitt glas bubbel och sen blev det iskalla vindruvor till. SÄÄÄ gott!
Det var över 100 grader i bastun. Tony maxade det till 112 grader tror jag. Inte jÀttevanligt att man fÄr sÄ varm bastu, jag har i alla fall bara varit med om det hemma hos min mormor och min farfar.
Lite relax utanför bastun sen med ett iskallt glas bubbelvatten. SÄ skönt sÄ jag nÀstan somnade att sitta dÀr.
Tony hade lovat Milo att dom skulle klĂ€ttra upp pĂ„ toppen av fjĂ€llet sĂ„ efter bastun gav de sig ivĂ€g. SjĂ€lv stannade jag hemma och lagade middag Ă„t oss. Skönt att jag slapp klĂ€ttra upp pĂ„ fjĂ€llet kan jag sĂ€ga. HahaâŠ
Det var dimmigt som tusan att ge dig upp dÀr men dom var tappra och traskade pÄ.
Uppe! SÄ jÀkla duktiga. Det var 1 kilometer upp sa Tony. De fotade fullmÄnen och vÄrt omrÄde som du ser dÀr med alla ljusen.
Den hÀr middagen blev det. Ni fÄr recept pÄ den senare idag.
Nu ska jag strax gÄ upp och fixa frukost Ät oss. Idag blir det nog att ta sig upp för lite vandring pÄ fjÀllet. Vi ska packa med oss matsÀck och sÄ fÄr vi se hur det Àr? Har aldrig testat sÄ det ska bli intressant.
Vi hörs sen, ha en mysig lördag!
Kram Nina
SÄ snygga svarta solglasögon! MÀrke??Du passar grymt bra i dom!
Ălskar dom, det Ă€r Louis Vuitton. đ€đ€đ€
SĂ„ himla mysigt ni har det!!Verkar ju vara en stuga med som har det dĂ€r man vill nĂ€r man Ă€r ivĂ€g sĂ„dĂ€r BASTU đ den skulle jag vilja hyra Ă„t mig o min familj var kan jag hitta den?
Den ligger precis bredvid HögfjĂ€llet, kallas för ClĂŒwerbyn. â€ïž SÄÄÄ fint, vi har verkligen trivts toppenbra!
Jag rekommenderar Kungsleden, den gÄr precis dÀr ni bor! Vi gick den i torsdags, supermysigt.
Ă h, den ska jag komma ihĂ„g till nĂ€sta gĂ„ng! đ„°
Hoppas att ni hittade nÄgon av de hÀrliga lederna. Uppför backen, över fjÀllet och ner till StorfjÀllsgraven Àr en hÀrlig tur
đđ»đ„° Man lĂ€r sig sĂ„ otroligt mycket hela tiden, fĂ„tt massor av tips. Tack!
SÄ trevligt ni haft med MTB och vandring pÄ StorfjÀllet, mÄste passa pÄ att tipsa er om RörbÀcksnÀs MTB leder, ska enligt dem som Äkt vara en av Sveriges bÀsta. SÄ mycket god mat som du lagar, kycklingrecept kan man inte fÄ för mÄnga av och chipsen sÄg spÀnnande ut.
Ăr det sĂ„? SĂ„g faktiskt en skylt med just det stĂ€llet pĂ„. Ska komma ihĂ„g det till nĂ€sta gĂ„ng! đ„°â€ïž