Dagen började så som jag älskar att starta midsommar…i tystnad, medan resten av huset fortfarande sov. Det är något magiskt med att tassla upp i morgonrocken, öppna altandörren och känna doften av sommar. Och sen ställa sig och baka. Nej men jag orkar inte vad härligt det är…..🙌🏼
Först ut: den glutenfria Pinocchiotårtan. Alltså, den blev så inihelsickes bra att jag nästan vill rama in den! Haha! Så nöjd. Bottnen blev perfekt och marängen blev sådär frasig och seg inuti, ja du vet, när man bara känner: “YES!”
Sen svängde jag ihop två Västerbottenostpajer också, såklart….tradition är tradition. Blev dock bekväm och köpte gluten & laktosfri färdig smördegsbotten. Blir toppenbra med det också. Det är det HÄR receptet jag alltid gör:
👉🏼 Världens godaste Västerbottenpaj




När allt var klart packade vi in oss och åkte mot Bryggholmen, denna lilla pärla till ö där jag firat midsommar till & från sedan jag var 17. Det är något med den platsen som liksom satt sig i själen. 💛 Magnus & Maria mötte oss vid bryggan och tog oss över till ön.



Väl framme dukade vi upp en alldeles perfekt midsommarlunch, med sill, färskpotatis, ägg, västerbottenpaj, gräddfil & gräslök, jordgubbar, sånger och skratt. Och snapsvisor, förstås….som stora barnens farfar alltid styrt upp på det mest charmiga vis. 💙 Den bästa är Cykelförbundets snapsvisa: HOJ! Haha!




Efter maten blev det kaffe och jordgubbstårta, och ett så fint kärt återseende med Meeri, en av de där personerna som satt avtryck i hjärtat. En gammal granne till barnens farmor och farfar. Underbara Meeri, som fyller 80 i november men är precis lika ljuvlig som när jag lärde känna henne för många år sedan. 🌸 Finsk precis som jag, därav även den finska flaggan på bordet. Så fint av mina före detta svärföräldrar.







Lite strandtennis hann vi med också, jag hann också med att strosa runt och fota lite. Det finns så mycket minnen på den här platsen. Elis stuga, stora barnens gammelfarfar eller pom-pom. Han var blind och hörde dåligt men älskade Bryggholmen på somrarna. Han satt på altanen och nynnade pom-pom och klappade takten mot altangolvet med sin käpp. Det hängdes upp rep från storstugan till hans stuga och till toaletten så han kunde röra sig fritt. Åh, fina Elis. Min Elliot heter Elis i andra namn efter honom, underbar människa. Första gången han träffa mig var han redan blind. ”Kom hit får jag känna på dig” sa han. Han gav mig en stor kram och så utbrast han: ”Du var ju inte mager i alla fall”. Haha! Älskade honom från första stund. Det sitter en skylt ovanför dörren tills hans stuga, den heter nämligen fortfarande Elis den stugan. Så fint! ❤️


Efter den lilla turen och strandtennis så tog vi båten tillbaka till fastlandet igen, bara några hundra meter men alltid lika mysigt. Roffe stod och vinkade hejdå till oss, och jag som är känsligast i Norra Europa brast ut i gråt. Nej men det var bara så fint allting, och jag träffar inte barnens farfar & farmor så ofta längre. Dom har blivit äldre och tiden har gått så hemskt fort.


Sen var det hem, byta klänning, dekorera tårtan (så fin den blev!) och sen flög barnen åt olika håll för att fortsätta midsommarfirandet med sina vänner.

På kvällen gick vi hem till Magnus & Maria igen för en riktig midsommarmiddag deluxe. Massor av god mat, skratt, prat och bara… njut. Och så tårtan! Min Pinocchiotårta blev toppen. Jag tog inte en enda bild… jag bara njöt. Hela hjärtat fullt. ❤️

Receptet på min Pinocchiotårta kommer imorgon, den får du inte missa för den blev verkligen riktigt riktigt bra! 😍