Veckomatsedel v 19

Ja jag vet – veckomatsedeln kommer in lite sent den här gången. Livet kom emellan, som det gör ibland. Men bättre sent än aldrig, eller hur?

Här kommer i alla fall en färdig veckomatsedel för vecka 19, fylld med goda och enkla recept som du hittar här på bloggen. Jag har blandat vegetariskt, kyckling, fisk och kött – så det finns något för alla smaker.

Matsedeln är perfekt att plocka från resten av veckan, eller spara till nästa om du redan hunnit planera. Hoppas den inspirerar dig i köket.

Vill du ha ännu fler tips på veckomenyer? Kika gärna in alla mina tidigare veckomatsedlar här.

Måndag – Fylld paprika med palsternackspuré

En smakrik vegetarisk start på veckan. Paprikorna fylls med en god blandning och serveras med en len palsternackspuré som barnen också brukar gilla!

Se receptet här!

Tisdag – Ugnsbakad lax med kall citronsås

En fräsch fiskrätt som är superenkel att laga. Den kalla citronsåsen ger laxen en extra fräsch kick.

Se receptet här! (Byt ut lax mot torsk)

Onsdag – Marry Me Chicken

Det här receptet har blivit en riktig favorit hos många! Krämig, smakrik och så god att den sägs kunna leda till frieri.

Se receptet här

Torsdag – Krämig linssoppa med kokosgrädde

En värmande, vegetarisk soppa som är både mättande och enkel att laga. Perfekt till en torsdag!

Se receptet här

Fredag – Helstekt fläskytterfilé i magisk sås

Fredagsmiddag deluxe! Den här rätten är perfekt att avsluta veckan med – och den sköter sig nästan själv i ugnen.

Se receptet här

Veckans gotta – Ryttarkaka

En riktig favorit till helgen! En saftig kladdkaka toppad med ett krispigt kokostoscatäcke – magiskt god.

Se receptet här

Tips: Så använder du veckomatsedeln

• Spara den i mobilen

• Gör inköpslistan i lugn och ro

• Förbered vissa rätter dagen innan om du vill spara tid

Vill du ha fler matsedlar? Du hittar dem under Veckomatsedel-kategorin här!

Gillade du matsedeln?

Tipsa gärna en vän som behöver vardagsinspo och glöm inte att kika in på mina sociala kanaler för mer recept, hacks och matglädje:

Instagram | Facebook | TikTok

Kram Nina

6
Subscribe
Notify of
guest


0 Kommentarer
Inline Feedbacks
View all comments

Nästa inlägg

Smashade tacoburgare på skärdgårdskakor

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Generic filters

Fler resultat...

Generic filters

Fler resultat...