Innehåller annonslänkar

Gott nytt 2026

Hej mina vänner! och ett riktigt gott nytt 2026 önskar jag er alla.

Ja men jag tog lite bloggledigt efter julinlägget, med undantag för ett inlägg om hur du steker oxfilé allra bäst. Det är mycket jobb med en julkalender så jag unnade mig faktiskt lite ledigt dagarna efter jul. Har dock alltid lite inlägg både på min FB-sida och Instagram story om du nu skulle sakna mig.

Vår nyårsafton blev toppen! Bästa av allt var att det firades med trygga fina vänner och att 2 av barnen också var med på ett hörn.

Vi startade firandet med att samlas på bowlinghallen. 2 lag, dock så var inte jag med då min rygg inte tillåter bowling. Inte konstigt kanske med tanke på att hela högen klagade på ont i ryggen efteråt.

Sen var det hem och fixa tilltuggen till välkomstskålen som vi skulle ha med oss. Jag gjorde en AIK-bomb lite retsamt då hälften av gänget är riktiga Hammarbyare. Haha…. Lite måste man få retas. 🖤💛🖤

Rombomben är sååå god, bara att blanda samman och forma en bomb på ett stort fat och ha salta kex eller varför inte chips runt om.

ROMBOMB

200 g Philadelphia

2 dl creme fraiche

1/2 stor eller 1 liten finhackad rödlök

1 kruka dill

Salt & peppar

1 tsk honung

2 dl olw cheese cruncherz

1/2 dl svart stenbitsrom

Gör såhär:

  1. Hacka lök, dill och ställ undan. Hacka också cheese cruncherz till smul.
  2. Blanda creme fraiche och Philadelphiaost i en bunke. Vispa tills du har en ganska så tjock kräm. Man vispar länge!
  3. Ha i honung, salt & peppar. Rör om så allt blandas.
  4. Forma massan till en bomb på ett fat.
  5. Dekorera med smuliga cheese cruncherz och stenbitsrom. Smulet som blir kvar lägger du sedan runt bomben.

Gjorde också denna goding! Den måste du testa! Det är vitlökschips med brynt smör (har du inte testat chipsen än – gör det!) i botten, sedan är det skivade brieostbitar, plommonmarmelad (galet god marmelad som du bara måste ha hemma), och finhackad rödlök uppepå. Så gott!

Det var Mange & Maria som bjöd in till nyårsfirande, att få komma till ett vackert nyårsdukat bord är höjden av lyx!

Råraka som tillagats i våffeljärnet med smetana, stenbitsrom, citron och hackad rödlök till förrätt. Så gott! Också superfrasigt av att göra den i våffeljärnet.

Till varmrätt blev det torskrygg med potatiskaka, morotspuré och sandefjordssås. Väldigt gott!

Sedan blev det chokladfondant och vispad grädde med bär till efterrätt. Middagen signerad Mange & Maria.

Kvällens drinkar stod Frallan & Suss för. Alltså, ooooh myyyy looord vad goda! Gulliga som dom är hade dom tänkt även på mig & Tony och köpte alkoholfri sprit så vi också kunde dricka goda drinkar tillsammans med dom. Det finns verkligen allt även i alkoholfritt numera. Denna hade dom köpt.

🌿 Thai Basil, ca 2 drinkar

Ingredienser:

5 cl gin

3 cl citronsaft

2 cl sockerlag

400 g kokosmjölk

0,75 dl socker

Gör såhär:

1) Blanda kokosmjölk och socker, låt svalna i kylskåp.

2) Häll i och skummas i sifon (eller mixa/vispa i en bunke)

3) Ha i gin, citronsaft, sockerlag och i is i en shaker. Skaka drinken kall. Sila upp över stor isbit.

4) Toppa med kokosskum. Garnera med thaibasilika.

🍒 Lingon Sour med tomteskum

Ingredienser

5 cl gin

3 cl citronjuice

2 cl lingonsockerlag

1/2 påse Tomteskum

Gör såhär:

1) Gör sockerlag på 1 dl vatten, 1 dl frysta lingon & 1 dl socker. Häll i en halv påse juleskum och låt smälta ned. Låt svalna.

2) Skaka ihop drinken i en shaker med is. Sila upp i ett lågt glas med en stor isbit

3) Häll tomteskummet i en sifon, eller mixa till fluff för hand. Spritsa tomteskum på toppen. Garnera med lingon.

🥃 Crème Brûlée Bourbon

Ingredienser

4 cl whisky

2 cl Kahlúa

1 ägg

Några droppar vaniljextrakt

Socker till bränning

Gör såhär:

1) Skaka allt i en shaker först. Du ska skaka ordentligt! Skaka sedan med is.

2) Häll upp i glas.

3) Strö lite socker på toppen av drinken, lite i taget. Bränn av med brännare emellan. Gör detta tills du har lite bränt socker lager på drinken.

Succé! Den godaste var helt klart Thai Basil, den var galet god! Jag gjorde om den sista drinken för det var bara sockerlag i den från början, blir lite smaskigare med kahlua. Lingon sour var väldigt god också, fräsch!

Efter middagen som vi tajmade perfekt för 12 slaget, gick vi ut och kikade på raketerna och skålade i Amore Bianca alkoholfri. Riktigt god, så tips tips! Vi körde tomtebloss medan raketerna for över våra huvuden. Så glad att Elliot var med oss på 12 slaget. ❤️

👉 Hitster – Förläng festen

Sen in och spela Hitster, vill ni ha en festförhöjare så spela det. Så jädra kul! Slutade med att vi inte kom hem förrän 02.30. Haha….

Sen hem och hoppa i myskostymen, tills jag upptäckte att jag hade glömt telefonen kvar. Det var bara att hoppa in i bilen och åka och hämta, då fick vi med oss eftersläntrarna och kunde köra hem dom också.

Så nöjda och glada över en perfekt nyårsafton! 🤩

Dag 2, tidigt på den nya året, körde jag Thedde till Arlanda för att lyfta ”hem” till Schweiz igen. Så sorgligt varje gång, det är såååå mysigt att ha honom hemma. Han blir bortskämd med frukost på sängen och all kärlek vi har. Blir alltid så tomt när han lämnar.

Vädret var sådär kan jag säga. Det gick i 70 på motorvägen och ändå fick jag sladd, så obehagligt men jag lyckades parera det. Tack gode gud! Så efter det ställde vi bilen och rörde oss ingenstans med den.

Nej men vi har snöat in kan man säga, det har kommit enorma mängder snö för att vara här i krokarna.

På ett dygn fick snögubben en tjock fluffig jacka på sig. Haha….. det slutade äntligen igår och ska väl vara lite lugnare nu. Så kanske vågar vi oss ut på den stora vägarna idag? Vi får se?

Igår ringde mamma och sa att dom snöat in, mamma med en jobbig ischias och pappas rygg som är paj för tillfället. Så då tog vi oss ut till dom och Tony som är min starka björn skottade upp alla vägar så bilarna kom upp.

Grannen Stickan kom med snöslungan den sista biten som Tony hade kvar, där var det tjockt så det var tacksamt.

Fixat! Tony var helt genomsvettig, tror han skottade i 1 1/2 timme. Tur han har kondition för 3 pers, hade jag gjort det så hade det varit katastrof för jag har ju ungefär lika bra rygg som mamma & pappa ihop. 🤣

Åh jag har sovit så dåligt i natt må ni tro, fick väl ihop 3-4 timmar kanske, men sen har jag varit sååå pigg och absolut inte varit redo för sömn. Nu är klockan 07.30 så jag ger upp nu och går upp och bakar lite bröd istället. Ska testa min gjutjärnsform idag igen. Den är sååå bra!

Snart flytt!

En nyhet för 2026 är att min blogg snart kommer flytta och byta plattform. Jag har vetat det i flera månader och snart är det äntligen dags. Jag är sååå taggad verkligen, det ska bli så kul och en riktig nystart för mig. Jag kommer förbereda er när det är dags. Det kan nämligen strula en del i början så jag ber er redan nu, såhär för säkerhets skull, att ha lite tålamod om det blir så. Så nu är jag mer taggad än någonsin att blogga massor! Så kul att ni hänger här hos mig, och jag kan lova er att bloggen kommer bli mer aktiv 2026. Jag har så mycket roligt jag vill göra och jag hoppas verkligen att ni hänger med. Inget kommer förändras, det kommer vara samma bloggadress och så, men den kommer se lite annorlunda ut. Men som sagt, jag hojtar när det är dags. ❤️


👉 Brödform HÄR

Nu ska jag gå upp och baka 2 olika bröd, ett blir det HÄR, en bakpulverlimpa som är så smidig att slänga ihop. Familjen älskar det! Kallar den för min snabblimpa.

Sen blir det en glutenfri variant, vilken vet jag inte än. Ska ta lite av det jag har, det brukar vara rätt lätt att bara svänga ihop något med det man har hemma.

Det blir frukost vid TV:n, vi älskar skidor och idag ska vi heja fram Sverige igen. Såg ni förresten Anton Grahn igår? Vilken prestation, vi var så glada för honom efter att det gick åt skogen för min favvo Alvar Myhlback.

Önskar dig en skön Söndag, var tvungen att tänka efter. Jag är helt förvirrad med dagarna här. Imorgon är det i alla fall trettondagsafton, kommer lite tips senare på gott att äta om ni är sugna på lite inspo.

Kram Nina

35
Subscribe
Notify of
guest

4 Kommentarer
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Giggi
Giggi
2 days ago

Nina vilken härlig nyårsafton ni har haft. Lugna ner mig nu samma bloggadress betyder att mina sparade länkar av dina recept kommer funka även i fortsättningen eller hur?

Ulrika
Ulrika
2 days ago

God fortsättning till dig och din familj. Kram

Nästa inlägg

Steka perfekt oxfilé – steg för steg (perfekt till nyårsafton)

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x