ANNONS
Integritet på Tailsweep

Syltsnittar

Syltkakor kan man väl inte få för mycket av? Jag själv älskar syltkakor i alla former, helst de där spröda söta rackarna som bara smälter i munnen. Då är dem som bäst. Dessa blev ljuvligt goda och precis så som jag vill ha dem. Superenkla att svänga ihop dessutom och tar inte lång tid så ja, bara till att sätta igång att baka dessa syltsnittar.

SYLTSNITTAR, ca 16 st

100 g smör
1/2 dl strösocker
2 1/2 dl vetemjöl
1 äggula
2 tsk vaniljsocker
1 nypa salt

Fyllning:

Jordgubbssylt

Gör såhär:

1) Lägg i alla ingredienser till mördegen i en köksmaskin, blanda runt tills du har en kakdeg. Du kan också nypa ihop den med händerna och göra en deg så. Rulla degen till 2 rullar som du placerar på bakplåtspapper på en ugnsplåt.

2) Tryck försiktigt en skåra med fingret i varje rulle. Tryck inte för hårt så det blir för lite kvar av själva kakdegen, då går dem bara av sen när de är färdiggräddade.

3) Ha i lite sylt i skårorna och grädda sedan på 200 grader i ca 10-15 min. Låt svalna en smula innan du skär ut snittar. Ät & njut!

Följ mig gärna på min FB-sida för flera dagliga receptuppdateringar HÄR

Följ mig gärna på Instagram med bilder & videouppdateringar i story HÄR

Följ mig gärna på Bloglovin så du inte missar några inlägg HÄR

Inspireras gärna av dessa härligt goda recept:

Daimsnittar

Bullkakor

Söta chokladmaränger

0
© Expressen Lifestyle AB, 105 15 Stockholm Bud: Gjörwellsgatan 30, StockholmTelefon: 08-736 53 00